Format nieobsługiwalny

Filmowy Most Przyjaźni 2020

Filmowy Most Przyjaźni 2020

To kontynuacja projektu odbywającego się na terenie Republiki Czeskiej, a finansowana ze środków Instytutu Adama Mickiewicza. Partnerami są: Asocjacja Czeskich Klubów Filmowych oraz Instytut Polski w Pradze. Zadanie ma na celu promocję kina polskiego. Mimo trudnej i niepewnej sytuacji pandemicznej w 2020 roku udało się zrealizować zadanie w formie tradycyjnej.

Pierwsza część odbyła się podczas Letniej Filmowej Szkoły w Uherské Hradiště - jednego z największych czeskich festiwali. Nasze Stowarzyszenie Kultura na Granicy jest współorganizatorem polskiego programu tego wydarzenia. W 2020 roku odbyła się 46. edycja festiwalu w terminie 7 - 12 sierpnia 2020. Publicznością festiwalu są jednak nie tylko przedstawiciele klubów filmowych, lecz także młodzież, studenci, fani filmów, filmoznawcy oraz seniorzy.

Podczas festiwalu zaprezentowaliśmy najnowsze filmy polskie: Boże Ciało (Jan Komasa), Supernova (Bartosz Kruhlik), Pan T. (Marcin Krzystałowicz), Ikar. Legenda Mietka Kosza (Marcin Pieprzyca), Eastern (Piotr Adamski) oraz retrospektywę twórczości Andrzeja Wajdy, a w  jej programie znalazło się 12 filmów (18 pokazów) jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich reżyserów. Pragnęliśmy przestawić mniej znane dzieła autora i pokazać jego inspiracje artystyczne - literackie oraz malarskie. Głównym gościem wydarzenia był prof. Rafał Syska, który wygłosił wykład "Domy Andrzeja Wajdy". Pomimo sytuacji pandemicznej udało się spotkań i nagrać rozmowę- masterclass z Panią Krystyną Zachwatowicz. Rozmowa dostępna tutaj.

Druga część projektu odbyła się jesienią i polegała na pokazach polskich filmów w klubach filmowych na terenie całych Czech. Projekcje były specjalnie przygotowane dla lokalnej widowni (widzowie klubów filmowych w rożnych czeskich miastach) . Odbyło się 7 pokazów w 6 czeskich miastach. Na wydarzenie składały się: projekcja, prelekcja oraz część promocyjna projektu. Wybór konkretnych filmów zależał od kierowników klubów filmowych, którzy najlepiej znają swoja publiczność.

Poprzez ten projekt chcieliśmy dotrzeć do nowych czeskich widzów i przekonać ich, że współczesne kino polskie jest niezwykle interesujące .

Zapraszamy do galerii tutaj.

Kultura Na Granicy

Stowarzyszenie Kultura na Granicy

ul. Szymanowskiego 5/9,
43-400 Cieszyn



NIP: 5482573032, REGON: 241025170

Santander Bank,
nr. konta: 09 1090 1782 0000 0001 3157 3880